how much milk does your shop use monthly?

spark

New member
Jul 22, 2006
6
0
North Carolina
I'm writting my business plan and figuring my menu costs. I have calculated milk quantity based on my average sells of milk based drinks, but what about whipped cream (made fresh) and cream for coffee? These are harder to figure since they vary from drink type to drink type and person to person.

Any help is greatly appreciated.
Neil
 
OP
S

spark

New member
Jul 22, 2006
6
0
North Carolina
  • Thread Starter
  • Thread starter
  • #3
Thank you for replying. So many people have looked at the post, yet nobody wants to provide this info.
 

cafemakers

New member
Nov 3, 2004
576
0
spark said:
So many people have looked at the post, yet nobody wants to provide this info.

This is not an issue of readers "not wanting to reply," but rather, the recognition that such information is irrelevant. There is no way that one shop's milk usage can be directly applied to your business plan with any real meaning.

Ingredient consumption can be estimated based on a percentage of your gross sales - a "cost of goods sold" which may be calculated based on sales projections, product mix, recipe/drink size and emphasis on specific menu items.
 

kc1

New member
Aug 26, 2006
24
0
Don't get bogged down in your BP. Work out a simple blended "food" cost margin and apply this to your overhead base to work out your breakeven level of sales. That is all you need to know. Everything changes as soon as you open your doors in any case. :)
 

woc

New member
Oct 9, 2006
8
0
Iowa
Bulk Milk Dispenser?

Since you are using so much milk, do you or why don't you use a bulk milk dispenser that hold 3 or 5 gal bags of milk. Save on storage space and having to worry about what to do with all the empty gallon jugs. Plus, I would think that buying, at least, the most used type of milk (i.e. Whole) this way could save money.

Any thoughts?
 

dant

New member
Feb 13, 2006
25
0
Philadelphia, PA
I was intrigued with the suggestion to purchase the larger bags of milk rather than the one gallon jugs. So I called the dairy that supplies us with milk to inquire. Turns out that the per gallon price for the bags is MORE than by the gallon jug. Go figure.

-Dan
 

Latest posts

Top